czwartek, 8 grudnia 2011
Filmstock i Redox w OBF!
Zachęcamy wszystkie blogi do zaangażowania się w nasz projekt i uczestnictwa w wielkiej zabawie, którą są nagrody OBF.
niedziela, 22 maja 2011
Filmy, które nie miały prawa się nam podobać, a jednak przypadły do gustu [ARTYKUŁ]
poniedziałek, 2 maja 2011
Czarne Charaktery [RANKING]
niedziela, 24 kwietnia 2011
Szarzejący czarny charakter [ARTYKUŁ]
![]() |
"3:10 do Yumy" (2007) |
W epoce czarno-białego kina i wielkiej popularności westernów jako pewne uproszczenie ubierano dobrych bohaterów w białe kapelusze, a złych w czarne. Widzowie westernów wiedzieli więc od samego początku, kto jest kim, mogli uzmysławiać sobie ich zamiary, wyznawane zasady. Zresztą western zawsze był gatunkiem, w którym podział na dobrych i złych był wyjątkowo jednoznaczny, nie występowali bohaterowie pośredni, każdy miał jasne zamiary. W ostatnim czasie ulega to zmianie. W „3:10 do Yumy” (2007) Jamesa Mangolda, remake’u klasycznego filmu sprzed kilku dekad, zostają przekształcone charaktery głównych bohaterów – Dana Evansa (Christian Bale) i Bena Wade’a (Russell Crowe). W oryginale byli oni dla siebie nawzajem przeciwieństwami. Dan stanowił przykład prawego i sprawiedliwego mężczyzny, a Ben był okazem gnidy i złoczyńcy. W remake’u Ben Wade wciąż jest bandytą, a Dan usiłuje zaprowadzić go przed sąd, jednak różnice między nimi są mocno zamazane. Dowiadujemy się, że Wade w dzieciństwie został porzucony przez rodziców. Dzięki świetnej grze Crowe’a, postać ta zyskuje charakter romantycznego buntownika. Nie jest chciwy i psychopatyczny, ale ma swoje ideały i jest honorowy. Natomiast Dan decyduje się na eskortę więźnia nie ze względu na swoje zamiłowanie praworządności, lecz poprzez finansowe problemy rodziny. Jest życiowym nieudacznikiem, weteranem wojny secesyjnej, na której stracił nogę, przypadkowo postrzelony przez sojuszników.
![]() |
"Prawdziwe męstwo" (2010) |
![]() |
"Hurt Locker" (2008) |
![]() |
"Szeregowiec Ryan" (1998) |
![]() |
"Upadek" (2004) |
![]() |
"Walkiria" (2008) |
sobota, 2 kwietnia 2011
Kwiecień z CZARNYMI CHARAKTERAMI
Kwiecień będzie pierwszym miesiącem, w którym stworzymy ranking i napiszemy publikacje tematyczne dotyczące wybranego przez OBF tematu miesiąca. W kwietniu są nim „czarne charaktery”.

niedziela, 27 marca 2011
Nagrody OBF2011 rozdane!


A teraz powróćmy do samego rozdania nagród OBF 2011. Oczywiście już podsumowano tegoroczne rozdanie na kilku blogach, na niektórych bardzo świeżo po premierze gali, ale warto przypomnieć.
Najwięcej nagród, bo aż dziesięć dostała „Incepcja” Christophera Nolana. Triumfowała w większości kategorii technicznych, a także została doceniona za najlepszy film, scenariusz i reżyserię. Drugim zwycięzcą gali okazała się Lola King, której blog „kino-oknem na świat” (http://lola-king.blog.onet.pl/) został wybrany najlepszym blogiem filmowym roku. Cztery nagrody OBF powędrowały w ręce twórców „Jak zostać królem” – triumfowali aż trzej aktorzy grający w filmie Hoopera (Helena Bonham Carter, Colin Firth i Geoffrey Rush). Dwie nagrody dostał „Czarny Łabędź” – za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską (Portman) i najlepsze kostiumy. Wielką porażką zakończył się wieczór dla „Social Network”, który pomimo aż siedmiu nominacji nie triumfował w żadnej kategorii. Podobny los spotkał „Wyspę Tajemnic”, której sześć nominacji również zakończyło się bez nagród.
Oto pełna lista nagrodzonych w tym roku w poszczególnych kategoriach:
Najlepsza scenografia

„Jak zostać królem”
Najlepsze zdjęcia

Wally Pfister („Incepcja”)
Najlepsze kostiumy

„Czarny Łabędź”
Najlepszy zwiastun
„Incepcja” (http://www.youtube.com/watch?v=ziixLbLKBXU)
Najlepszy montaż
„Incepcja”
Najlepsza muzyka

Hans Zimmer „Incepcja”
Najlepsze efekty specjalne

„Incepcja”
Najlepszy utwór muzyki filmowej
„Time” Hans Zimmer, „Incepcja”
Najlepszy plakat
„Incepcja”
Najlepsza aktorka drugoplanowa

Helena Bonham Carter „Jak zostać królem”
Najlepszy aktor drugoplanowy
Geoffrey Rush „Jak zostać królem”
Najlepszy scenariusz
Christopher Nolan „Incepcja”
Najlepszy aktor pierwszoplanowy

Colin Firth „Jak zostać królem”
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Natalie Portman „Czarny Łabędź”
Najlepsza reżyseria
Christopher Nolan „Incepcja”
Najlepszy film
„Incepcja”
Najlepszy blog filmowy
„Kino – oknem na świat” (http://lola-king.blog.onet.pl/)
piątek, 25 marca 2011
Garść komentarzy
Szymalan http://xmuza.wordpress.com/
"Przede wszystkim wielkie brawa za pomysł dla Alka i szacunek dla wszystkich organizatorów, projektantów (znakomity design nagrody OBF!) i ...wybierających.
Wygrała "Incepcja"- najgłośniejszy film ostatniego roku, najchętniej dyskutowany i jedyny, dla którego ludzie masowo wracali jeszcze raz do kina. Wizjonerskie arcydzieło Christophera Nolana nie miało konkurencji w kategoriach technicznych (nadrobiliśmy żenującą wpadkę Akademii Filmowej w kategorii "najlepszy montaż"), ale zostało też docenione jako najlepiej napisany, i wyreżyserowany obraz roku 2010. Porywający thriller s.f. twórcy "Mrocznego Rycerza" (niektóre sekwencje można oglądać w nieskończoność) to wielowarstwowa metafora kina- frapujące doświadczenie, mind blender dla miłośników łamigłówek i wreszcie gotowy klasyk na kolejne lata.
Resztą nagród podzielili się "Jak zostać królem" Toma Hoopera - elegancka , ale i nieprawdopodobnie dowcipna historia pewnej bardzo angielskiej przyjaźni (znaczące statuetki w kategoriach aktorskich dla duetu Rush-Firth oraz Heleny B. Carter a także pozytywnie zaskakująca nagroda za scenografię) i wreszcie "Czarny łabędź" - histeryczna , choć wgniatająca w fotel wizualna jazda Darrena Aronofsky'ego (niezrównana Natalie Portman oraz najlepsze kostiumy).
Zasłużona w pełni jest również nagroda dla najlepszego bloga- "Kino Oknem na świat" to najskromniejsza witryna internetowa świata, miejsce, gdzie nie forma i rzucająca się w oczy grafika, ale przede wszystkim treść się liczy. Blog będący wyrazem wielkiej miłości do kina - i to kina w całej swej rozpiętości , od Raimiego do Jarmusha przez największych klasyków X muzy. Wielkie gratulacje!”
Miro http://cinemacabra.blog.onet.pl/
„Najlepszy reżyser dla Nolana - yay for that! Pewnie, cudnie wykreowany wyśniony świat, ten gość w życiu mnie nie przestanie zadziwiać, mimo że jego Batmany są filmami "tylko" bardzo dobrymi. Z utworem muzycznym też wybrałbym Incepcję, ale Dream is Collapsing. Co do scenariusza, u mnie było dwóch faworytów, i w obu występował Di Caprio - Incepcja i Wyspa Tajemnic. O ile jednak Incepcja to świat miejscami dosłownie wyśniony, to Scorsese'owi udało się znaleźć logiczne rozwiązanie swojego thrillera, bądź co bądź - wybitnego. Tak więc ja tutaj wybrałbym właśnie Shutter Island, ale nad końcowym werdyktem też nie będę płakać.”
sobota, 19 marca 2011
wtorek, 15 marca 2011
Już jest zwiastun OBF2011
czwartek, 3 marca 2011
19 marca poznamy laureatów

Oprócz kategorii filmowych, podczas niespodziankowej gali poznamy zwycięzcę w kategorii specjalnej – najlepszy blog filmowy roku. Spośród sześciu nominowanych blogów członkowie Organizacji wybrali jeden, który ich zdaniem w minionym roku zaprezentował się najlepiej.W tym roku oprócz kategorii specjalnej Organizacja przyzna nagrody w kilku nowych, filmowych dziedzinach: za najlepszy montaż, kostiumy, scenografię, utwór muzyki filmowej. W tym roku zabraknie kategorii najlepszy klimat.
Wiadomo już, że w tym roku „Incepcja” ustanowiła nowy rekord pod względem liczby nominacji, Hans Zimmer jako jedyny twórca filmowy osiągnął liczbę pięciu nominacji, a Leonardo DiCaprio i Marion Cotillard stoją przed realną szansą triumfu drugi raz z rzędu. Co nam przyniesie gala? Warto zobaczyć i przekonać się. Czy wygrają faworyci? Czy wygra "Incepcja" z 17 szansami na nagrodę, czy może "Czarny Łabędź" z 11? A może czeka nas niespodzianka?